Absolvent VŠVU Lukáš: Ako si nájsť vlastnú cestu v dizajne a vyprofilovať sa?

Lukáš Bartoš je chalan, ktorého by chcel do tímu každý podnikateľ či startupista. Je to ten typ pracanta s veľmi racionálnym uvažovaním a správnym “sedliackym rozumom”, ochotný prijať feedback aj biť sa za opodstatnený vlastný názor. No v prvom rade je to dobrý začínajúci UX / UI dizajnér. Pre tieto vlastnosti sme ho vybrali do pilotného ročníku Butterfly Effect programu do tímu AppsLabu, kde riešil otázku Smart City – dopravy. Vďaka Sygicu získal štipendium a vďaka podpore VŠVU zase možnosť absolvovať 5,5 mesiaca popri finišovaní svojho magisterského štúdia. Môže sa to zdať ako „jackpot“, no tieto príležitosti a okolnosti mu priniesli náročné časy. Aké a prečo to aj napriek tomu hodnotí, ako dobrú investíciu času?

Sídliskový chalan

Väčšina amerických hviezdnych príbehov sa začína v garáži. My tu na Slovensku preferujeme na dobrý začiatok kariéry a úspechu mladého talentu sídlisko.

“Volám sa Lukáš a som z Bratislavy. Bývam v paneláku na Dlhých Dieloch. Medzi bytovkami je typická sídlisková základná škola, kde som sa vždy najviac tešil na hodiny výtvarnej. Vlastne celé svoje detstvo som stále kreslil. A tak som sa prihlásil na strednú umeleckú školu, kde som kreslil ešte viac. Tiež som tam spoznal digitálne grafické programy, ktoré mi otvorili cestu ku grafickému dizajnu, ktorý som študoval na  VŠVU – Vysokej škole Výtvarných umení.”

Počas štúdia stihol Lukáš pracovať na viacerých projektoch a začal s cestou hľadania sa medzi UX a UI designom. Práve to, čo z toho si vybrať, môže byť pre začínajúceho dizajnéra ťažká otázka. Niektorí sú od prírody viac vizuálnymi a inklinujú k UI designu, iní zase radi riešia funkčnosť, návrh samotného riešenia v krokoch a celý jeho proces. Automaticky si vyberú cestu k UX. Čo ak ťa však láka celý proces? A čo ak – ešte horšie – máš predpoklady na oba smery?

Lukáš mal možnosť vyskúšať si celú paletu dizajnérskych prác -práve skrz školské zadaia, stáž v Prahe, prácou pre klientov aj vizualizáciou vlastných nápadov. To mu pomohlo profilovať svoj vlastný štýl a zameranie.

Spracoval vizuálnu identitu aj web pre gastronomický spolok Gastro Society, dotváral grafický štýl slovenskému startupu Datamolino či navrhol vylepšenia pre ubian aj imhd.sk

Butterfly Effect Bartoš UI designer

Butterfly Effect: Bartoš UI designer

Okrem školských zadaní, ktoré mimochodom väčšinou nedopadli veľmi dobre, som pred pár rokmi začal pomáhať s grafikou startupu Datamolino. Venujú sa automatizovanému spracovaniu faktúr a mojou úlohou je tento kopmlikovaný, a dosť ťažko predstaviteľný proces, vysvetliť klientom prostredníctvom jednoduchých vektorových ilustrácií. Dokonca aj projekty, ktoré skončili katastrofálne mám vlastne rád, lebo mám vďaka nim skúsenosť, ktorá ma posunula ďalej. Veľmi rád spomínam na polročnú stáž v Prahe na UMPRUM u profesora Babáka. Bolo to veľmi hektické. Každé dva týždne sme mali nové zadanie. Vtedy som vlastne zistil, že diamanty vznikajú jedine pod tlakom.”

Tak, ako sa pre dizajn rozhodol prirodzene, presne tak prirodzene pristupuje aj k zadaniam a výzvam. Jeho práce sú jednoducho pochopiteľné a funkčné.

“Kreslenie je zjednodušené zaznamenávanie skutočného sveta na papier. Dizajn je pre mňa veľmi podobný proces — komplikovanú realitu okolo nás sa snažím usporiadať a podať prístupným a vizuálne zaujímavým spôsobom. A to ma neskutočne baví.”

Butterfly Effect: Bartoš Ubian

Butterfly Effect: Bartoš _ubian Smart city

Doprava – veľká výzva pre Smart City

V AppsLabe riešime výzvu mobility skrz mobilné appky pre B2B alebo priamo pre bežných ľudí (B2C). Jeden tím riešil parkovanie, druhý, v ktorom bol aj Lukáš, veľkú výzvu mestskej hromadnej dopravy. Tím Oktobus stál pred zadaním od Michala Štencla, zakladateľa Sygicu, spraviť komunitnú aplikáciu o real time informáciách pre cestujúcich. Za 5,5 mesiaca navrhli viacero konceptov až nakoniec launchli Oktobus.

Oktobus je mobilná aplikácia na cestovanie verejnou dopravou. Ukazuje používateľovi na mape najaktuálnejšie informácie o mhd. Momentálne zobrazuje sieť funkčných automatov na lístky, zmeny a výluky na zastávkach. Tieto informácie sú dostupné a aktuálne vďaka ďalším používateľom, ktorí ich tam môžu kedykoľvek pridávať a upravovať. Stiahnuť si môžeš Android aj iOS verziu.

Butterfly Effect: Oktobus Smart City

Už od detstva som bol v kontakte s dopravou, lebo môj otec pracuje na železnici. Vždy som sa tešil, keď sme išli na výlet vlakom alebo autobusom. Nedávno sa k tomu pridala potreba riešiť lokálne dopravné problémy Bratislavy, pretože ma už nebaví cestovať verejnou dopravou, ktorú brzdia zápchy alebo preferencia áut na križovatkách. Verím, že práve smart riešenia budú pre ľudí dostatočne atraktívne na to, aby prestúpili do autobusov a električiek. Mobilita je oblasť, ktorá sa týka každého človeka a v budúcnosti bude jej dopad na životné prostredie a efektivita ešte dôležitejšia než je dnes.”

Práve tým, že si Lukáš vybral tému, ktorá mu je blízka a ponoril sa do nej ešte hlbšie získal predpoklady na to, stať sa v nej odborníkom. Keď však pozriete na Lukášové portfólio, vidíte dominanciu v smart appkách, riešeniach pre ľudí – konečných používateľoch, s orientáciou na smart city. Aj to mu pomohlo pri získaní dnešnej práce.

Počas programu pracoval 6 členný tím naozaj tvrdo. Tlačil ich čas aj (niekedy) ostré feedbacky mentorov či labmastra. Vedieť, že sa od vás očakáva tvrdá práca, popri tom dokončovať magisterské štúdium na VŠVU a odovzdávať záverečný projekt. To je tlak, ktorý by zložil kadekoho. Lukáš hodnotí posledný polrok ako najnáročnejší vo svojom živote plný dilém a nutnosti prioritizovať.

“Výzva programu sa mi na začiatku zdala neskutočne ťažká. Nevedel som si predstaviť ako my šiesti chalani z kancelárie v Apollo Business Centre dokážeme zmeniť fungovanie verejnej dopravy na celom svete. Ako prinútime ľudí aby mali stále zapnutú našu aplikáciu?! Naštastie, postupne prichádzalo vytriezvenie a naše očakávania sme viac zreálnili. Teraz sa tešíme z každého nového používateľa a jeho feedbacku. Začali sme v Bratislave, ale vďaka náročnému zadaniu a Butterfy Effect programu dokážeme rozmýšľať za hranice jedného mesta, či dokonca štátu.S Oktobus tímom veríme, že sa nám podarí vytvoriť okolo verejnej dopravy podobnú komunitu, ako má aplikácia Waze vďaka motoristom. Náš plán je budovať online platformu, vďaka ktorej sa ľudia rýchlo a jednoducho dostanú k informáciám, ktoré potrebujú na to, aby sa bezpečne a pohodlne dostali do cieľa.”

Čo môže robiť mladý dizajnér po škole?

Odísť do zahraničia. O tom uvažujú mnohí, nakoľko nájsť si dobrú a tvorivú prácu s voľnosťou aj veľkými výzvami nie je také ľahké. Mnohí absolventi VŠMU a VŠVU odchádzajú do susedného Česka, lákajú ich veľkomestá. Lukáš je z tých, čo zatiaľ bojuje doma. Momentálne sa Lukáš aktívne zapája aj ako dobrovoľník vrámci Vallovho plánu pre rozvoj Bratislavy. Chce pre svoje mesto aj krajinu zmenu. Aj to sú hodnoty, prečo sme spolu s kolegami z LEAFu vybrali Lukáša do Butterfly Effect programu. Chceme pomáhať slovenským talentom rásť a robiť globálny biznis so Slovenska.

Lukáš sa aktívne podieľa aj na spoločenskom dianí a pláne budúcnosti Bratislavy.

Ako dizajnér získal príležitosť na spoluprácu aj u jedného z mentorov Butterfly Effect programu – Rasťa Brenčiča. Ten vedie vlastnú firmu 26house zaoberajúcu sa vývojom smartbuilding softvérov pre budovy firiem, hotelov aj pri príprave eventov. Okrem toho spustil nedávno ďalší projekt syncular.io spájajúci IT developerov s klientami. V podstate sa tak Lukáš posunul od skúsenosti v Butterfly Effecte k niečomu veľmi blízkemu.

“Začiatkom júna som skončil štúdium na VŠVU a o týždeň neskôr aj Program Butterfly Effect. Pár dní som dobiehal polročný spánkový deficit, a hneď potom som si začal hľadať prácu. A až v tomto momente som naozaj ocenil prínos všetkého vzdelávania, čo sa na mňa za posledné mesiace nalepilo. Vďaka aplikácii Oktobus som získal zásadnú referenciu do môjho portfólia, ktorá mi už viac krát otvorila dvere na osobný pohovor do rôznych firiem.”

To, či pôjde nakoniec cestou UI  designu alebo špecializovaného UX uvidíme, zatiaľ mu vyhovujú “startupové” projekty, kde sa to mieša a vyžaduje sa všestrannosť.

Na čo sa chce sústrediť teraz?

V AppsLabe si zažil mentoring od Mišky Kočiovéj (Head of Design in Sygic), Vinnyho Durbáka (Chief Design Officer in Sygic), Maroša Hollého (Sygic), workshopy od Miša Blažeja (Founder of Lighting Beetle) či Martina Krupu (CEO ui42) a Jožka Benka (CEO 2Fresh). O brandingu a vizuálnej sile značky sa mohli poradiť s Michalom Pastierom (Founder of Zaraguza), Celiou Holdent (konzultantkou v oblasti UX v gameingu) a mnohými ďalšími. No za pol roka sa nedá stihnúť všetko. Aj Lukášovi ostala oblasť, ktorej by sa chcel viac venovať do hĺbky.

“Toto je naozaj ťažká otázka. Vďaka Butterfly Effectu som vo veľmi krátkom čase získal obrovské množstvo informácií. Zistil som, že sa ešte potrebujem veľa učiť. Vlastne som sa naučil, že človek sa potrebuje učiť stále. Ale aby som bol aj konkrétny — celkom rád by som sa dozvedel niečo viac o CX (customer experience) dizajne, ktorý používateľskému zážitku dáva úplne nový rozmer.”

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2021 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter