Android programátorka Paťa: prečo by sa mal každý mladý programátor zaujímať aj o UX a biznisovú stránku projektu

Patrícia Golianová si našla cestu k technológiám počas štúdia Elektrotechniky na brnenskom VUT. Našla si prácu v miestnom startupe Gina Software, kde strávila 2 roky spolu s tímom navrhovaním GIS riešení pre hasičov, záchranné služby, či rôzne neziskové projekty po celom svete. Po dvoch rokoch práce a štúdia v Brne pokračovala v štúdiu na FIIT STU. Jej dráha Android programátorky bola viac-menej naštartovaná. Svojim drive-om a chuťou rozumieť komplexite problému však prichádzala viac a viac do kontaktu s UX a rozhodla sa mu venovať. Do AppsLabu sa teda prihlásila ako junior Android programátor s túžbou zdokonaliť sa v návrhu samotného riešenia pre konečného používateľa. Nakoniec v sebe objavila talent, ktorý jej otvoril dvere k novej pozícii. Aký to je? A ako jej k tomu dopomohli stretnutia s tímovým koučom?

Butterfly Effect Patricia Golianova Android programátorka

Začiatky programátorky

Dievčatá v IT sú v súčasnosti veľkou témou. Ich počet na technologických odboroch napriek všetkej snahe všeobecne klesá. V spoločnosti sa rozšírila veľká debata, ako ich motivovať k tomu, aby si našli cestu k technológiám a programovaniu. Aj my s Aj ty v IT pripravujeme workshopy, kurzy programovania a Girl´s Day  pre osvetu v tejto téme. Patin príbeh je však príkladom toho, že zdravá zvedavosť a nebojácnosť je niekedy viac, ako všetky motivačné knihy a push od okolia. Paťa sa pre túto oblasť rozhodla sama. Uvedomila si, že vďaka technológiám dokáže vlastne čokoľvek. Poháňa ju fakt, že chce robiť užitočné produkty, napríklad aj mobilné aplikácie pre Android a raz sa venovať zmysluplným riešeniam, ktoré zachraňujú životy či inak pomáhajú spoločnosti.

Preto si aj prácu zvolila veľmi svedomito. Nesiaha po hocijakej príležitosti a išla si za svojim, až kým našla perfektné miesto spájajúce možnosť zdokonaliť sa v hard skills aj s víziou a hodnotami, ktoré jej boli blízke. Brnenský startup GINA.

“Ako začať s programovaním? Ja som si kúpila za 20e na udemy  kurz programovania Android pre mobilné aplikácie a začala som si kódiť Android appky. Neskôr som pracovala na pozíciach ako QA, support, inštalatér, tester, Android developer, taktiež som pomáhala s nastavením projektov. Gina je moja srdcovka. Je skvelé že reálne vidíš, že to, čo robíš, zachraňuje životy ľudí, napríklad, že skracuje dojazdový čas hasičov. A také malé drobnosti, ktoré menia svet.”

Rozhodnutie zmeniť svoje pracovné zameranie aj samu seba

Práve popri práci Android programátora začala vnímať, že často samotní developeri tvoria len pre ďalších „ajťákov“ a teda vedia málo alebo nič o ľuďoch, pre ktorých tvoria riešenia. Rovnako veľmi málo využívajú softskills. Neprišlo jej to správne. A tak sa Paťa začala ponárať do témy UX design a na chvíľu nechala stáť všetky rozrobené kurzy programovania. Začala čítať, chodiť na eventy, sledovať FB skupiny zamerané na túto tému. A práve cez FB skupinu UX Brno sa dostala aj k novovznikajúcemu programu Butterfly Effect.

“Vtedy Baška dala do UX Design skupiny v Brne, že bude Butterfly Effect. A tak som si povedala, že to skúsim, ja sa všade hlásim a že keď ma vyberú, čo asi nie, tak že potom to budem riešiť. Bolo to niečo nové a všeobecne zaujímavé, vtedy som nevedela veľmi na čo sa vlastne hlásim. Či to bude bežný kurz programovania alebo niečo viac.
Hlásila som sa ako Android developer, pretože som chcela dať čo najviac teamu. A o UX designe som si len čítala, ale čakala som, že zo mňa bude UXák. Prvé mesiace sme sa zlaďovali, rozdelovali a uvedomovali sme si zodpovednosť. Ja som si teda veľmi sadla so Zuzkou, našou tímovou dizajnérkou, keď sme zostali náhodou samé v kancli, tak sme sa vždy zakecali niekedy aj na hoďku, dve.”

Z vyše stovky uchádzačov sa prebojovala do finálnej 22ky. Popri novej výzve však musela zvládnuť aj tie staršie. Ako napríklad štúdium na FIIT STU. Keďže nie je z Bratislavy, zlaďovať musela aj transport a dochádzanie. Ako hovorí teraz, bola to ďalšia skúsenosť k dobru, lepšie optimalizuje vlastný čas pod tlakom a uvedomila si aj potrebu balansu medzi prácou a oddychom. Určite si nemusí klásť otázku, čo robiť, keď sa v škole nudí, ako mnoho jej spolužiakov.

“Každý deň som cestovala hodinu a pol ráno domov a večer späť. Takže ráno som čítala vo vlaku knihu, potom sme makali v Butterfly Effecte, večer na vlak s knihou a doma robiť projekty do školy. A v pondelok som bola celý deň na cvikách a konzultovala projekty. Naštastie som mala mega parťáčku, ktorá mi so školou veľmi pomáhala a ťahala veci, keď som ich ja nestíhala.”

Ako najťažšiu vec v programe vníma Paťa prácu a fungovanie vo svojom tíme. Tím Melberry pracoval na téme parking a vytvoril Android aplikáciu postavenú na opendátach, ktorá pomáha nájsť užívateľom ľahko a live parkovacie miesta. Svoje MVP spustili pre austrálsky trh, no nadviazali komunikáciu aj s Kanadou či niektorými európskymi mestami. Slovensko nechcú obísť, no momentálne tu ešte nie je dostatok parkovacích senzorov a tie, ktoré sú, patria tretím stranám. Skúšajú komunikovať aj s nimi a vďaka skvelým mentorom z AppsLabu – chalanom z GoSpace, majú nádej na reálne riešenie aj pre lokálny trh.

Na jednej strane veľmi povzbudivé výsledky spoločnej práci tímu, na druhej strane osobné nastavenie a nutnosť ísť mimo komfortnej zóny. To bol 5 -mesačný challenge pre Paťu.

“Myslím, že ani na konci programu, sme ešte neboli úplne zladení, lebo sme boli v tíme veľmi odlišné osobnosti a tým, že sme nemali žiadnu moc nad vytvorením si tímov, tak to nebolo vždy také, že ok, s týmto človekom chcem pracovať. Ani v práci to neovplyvníš, no Butterfly Effect bol oveľa intenzívnejší.”

Butterfly Effect Melberry Team

Tvrdý feedback na teamwork dostávala od svojich parťákov aj labmastrov tak aj Paťa, ako aj ďalší z jej tímu. Práve otvorená komunikácia, riešenie konfliktov a kooperácia sú soft skills, na ktoré sa zameriavame. Ich ovládanie robí z talentovaného človeka lídra a inovátora. Pretože najlepšie nápady neprichádzajú osamote, ale často spolutvorbou. A diverzita tímu je skvelá vec. To už pochopili mnohé technologické spoločnosti, ktoré práve na nej stavajú svoje inovačné centrá. Náš vzdelávací systém len veľmi málo podporuje prácu v tímoch a nehovoriac ešte o multidisciplinarite, kedy sa stretávajú rôzne zamerania a spája sa dizajn, biznis a technická stránka.

K finálnemu výsledku tímu veľkou mierou prispeli lektori a mentori, ktorí posúvali tímy cez workshopy case-studies či kraftové mentoringy, ktoré bývali vo formáte jeden na jedného. Paťa tak veľa pracovala s Mirom Kacerom, Head of Android Development v Sygicu, s ktorým okrem úvodných workshopov absolvovala aj pravidelné code reviews.

“Akože mne Miro zmenil život. 🙂 On ma nenaučil len používať nejakú technológiu. On ma naučil úplne inak premýšľať. A nielen v programovaní. Prosto zamyslieť sa nad tým než niečo začnem robiť (napríklad kódiť), pochopiť ako to funguje (napríklad si prečítať dokumentáciu). Ísť do hĺbky, nie len hľadať na stackoverflow-e ako to riešia iní ľudia.”

Butterfly Effect Melberry app

Zladenie sa s tímom, preniesť sa cez svoju povahu, či uprednostniť potreby tímu nad svojimi pomohli Pati aj tímové koučingy, bez ktorých by si nevedela spoluprácu predstaviť. V programe spolupracujeme so špičkovými koučami z Medzinárodnej federácie koučov. Každý tím má prideleného vlastného kouča, s ktorým sa stretáva podľa potreby. V úvode absolvovali workshop pre vytýčenie si vlastných cieľov aj zadefinovanie spolupráce v tíme. Svojho kouča si mohol tím vybrať s 11, ktorí ponúkli študentom svoju pomoc.

“Koučing s Ľubicou Takáčovou z ICF – to bolo akože wow. Fakt! Predtým som voči takým personálne/tímové koučingy mala predsudky, ale ona mi toľko krát úplne otvorila oči takými drobnosťami. Rada by som si našla aj teraz, keď sa tak zabehnem do nového života, nejakého kouča, ktorý mi pomôže si nastavovať ciele.”

Čo sa Android developerka naučila a čo ju čaká po Butterfly Effect programe?

Paťa verí, že sa treba posúvať ďalej. Nemyslí si, že je nejaká Android aplikácia dokonale nakódená. A ak si to o nej jej autor myslí, tak sa podľa nej už sa dlho nič nové nenaučil. Pretože každý, kto sa posúva, vidí chyby vo svojej práci. Butterfly Effect ju ale doviedol aj k zmene pohľadu na svoju kariéru.

“Zistila som o sebe toľko vecí. Od toho, že UX-ák teda byť nechcem, že vlastne nechcem byť ani developer. Ale chcem byť niečo medzi – tech svet a ľudia. Chcem rozumieť tech veciam ale aj ľuďom. No a to sa snažím učiť teraz, na novej pozícii, kam som sa dostala.’

Zároveň sa naučila jednu veľmi potrebnú vec – neísť proti sebe. Každý máme nadanie na niečo iné a iný setup nám vyhovuje. Dôležité je poznať sa a vedieť si určiť priority v práci aj v súkromí – pre seba ako človeka jednotlivca.

Patinim najbližším cieľom je po náročnom polroku si trochu oddýchnuť, plánuje sa etablovať v novej práci ktorej začala pracovať od 1 júla ako Solution Engineer.  Rada by sa popri novej práci zapojila aj do nejakého projektu, ktorý teraz pomáha ľuďom v ich živote, nejaké tech for goods, kľudne ako dobrovoľník. Tak ak o niečom vieš neváhaj ju, alebo nás osloviť.

 

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2023 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter