Data Analytik Igor: Za polroka rekvalifikácie nakódil Android aplikáciu aj zlepšil svoje Soft Skills

Predstavte si, že od vášho šéfa dostanete možnosť na pol roka opäť študovať. Prácu nestratíte, práve naopak, počíta sa, že sa vrátite späť a dajú vám priestor pre vaše nápady. Vy nič neriskujete, teda okrem tvrdej práce a pár pracovných víkendov. Váš zamestnávateľ však hrá vysokú hru. Investuje do vás, do vášho rastu aj s vedomím, že keď sa naučíte všetky tie super veci – zručnosti pre 21. storočie, ktoré lídrov a expertov odlišujú od inovátorov – že mu zdrhnete do sexi startupu. Igor Paluch pracuje ako senior data-analytik v Tatra banke. Koncom minulého roka dostal ponuku, ktorá sa neodmieta. Po desiatich rokoch kariéry, ktorá mala jasný smer, dali Igorovi možnosť rekvalifikovať sa. Od januára tak vymenil na 6 mesiacov svoj office za kolektív, ktorý sa pasoval s témou Public Transport a za kódenie Android aplikácie v tíme Oktobus. A aký je výsledok? Oplatilo sa inovatívnej firme takto riskovať so svojim zamestnancom?

Prvý počítač a prvý kód 

Igor sa našiel v IT ešte v čase, keď neboli samozrejmosťou online kurzy programovania. Všetko to začalo v jeho dvanástich rokoch. Rodičia mu kúpili prvý počítač, legendárnu 486tku.

“Nejakou náhodou sa ku mne dostala disketa s Turbo Pascalom, vďaka tomu som začal s programovaním. Vytvoril som niekoľko jednoduchých hier a aplikácií. Najkrajšie na tom bolo hľadať riešenie systémom pokus omyl a najlepší pocit keď sa to podarilo.”

Vyštudoval geografické informačné systémy na UMB, obľúbil si kurzy programovania C++. Všetko išlo klasickou cestou bežného študenta. Po škole hneď zamieril do IBM ako systémový špecialista, no svoj dream job našiel v Tatra banke. Vytvorili mu priestor, kde mohol spojiť lásku k dátam a súvislostiam a kde jeho nápady na zlepšenia boli vítané. Bežne sa stretol s výzvou na optimalizovanie procesov. Podarilo sa mu vytvoriť aj internú aplikáciu na tvorbu dodatkov k úverom, čím banke ušetril nemalé peniaze. Dnes je ročne využitá na cca 30 000 prípadov. Hrdý môže byť aj na to, že vytvoril workflow na získanie cieľovej skupiny v SASe, vďaka ktorému sa zvýšil predaj.

Butterfly Effect: Android developer Igor

Z banky k programovaniu Android aplikácie 

Po 10 rokoch v banke prirodzene Igor rozmýšľal nad svojou budúcnosťou. Jednou z možností bol Sabbatical, rekvalifikácia či zmena pozície v rámci firmy. Sympatické mu bolo R&D oddelenie mobilných appiek, avšak necítil sa až tak vyskillovaný. Začiatkom tohto roka mu preto vedenie Tatra banky ponúklo príležitosť, ktorá mu mohla tento ciel priblížiť. Na 6 mesiacov však musel vymeniť všetko zaužívané, Černyševského za Apollo, korporátny openspace za malú kanceláriu a svoj kolektív za tím zložený z freelancerov a študentov vo fulltime rozvojovom programe. Nič v jeho pracovnom živote neostalo na rovnakom mieste.

“Bolo to ťažké, pretože svoju prácu v TB mám rád, takisto kolektív ľudí. Všetci s ktorými som sa pred projektom rozprával boli z toho nadšení, že je to super príležitosť.”

Igor sa prihlásil do programu v roli začínajúceho Android developera, ktorý chcel svoj koníček programovania Android aplikácií posunúť o úroveň vyššie.

“Bolo to úplne prirodzené, do projektu som šiel s tým, že chcem programovať a Android aplikáciam som sa venoval už predtým ako hobby. Ako vývojárska platforma sa mi páči Android studio pretože všetko čo k programovaniu potrebujete je obsiahnuté priamo v jednej inštalácii. Umožňuje to veľmi rýchlo začať pracovať. Čo sa mi nepáči je veľká fragmentácia Android zariadení.”

Okrem programovania chcel Igor v programe zlepšiť aj svoje soft skills, time managment, prezentovanie či naučiť sa lepšie doťahovať veci. To sa začalo aj plniť od konca januára, kedy sa stal súčasťou šesťčlenného Apps Lab tímu, ktorý riešil tému Public Transport. “Myslím, že team chemistry fungovala celkom dobre, aj keď občas boli trenice ohľadom smerovania appky. Keď už sa to utriaslo podľa mňa sme vedeli každý priložiť ruku k dielu za svoj craft. Vedeli sme dostať nápad na papier a následne aj do funkčného kódu.” Samozrejme, funkčný kód je kľúčom dobrej appky. Igorovi v rámci jeho craftu pomohli pravidelné code reviews jeden na jedného.

“Veľmi mi pomohol s programovaním Androidu Miro Kacera a takisto všetci v teame Oktobus. Bez nich by som to určite nedal. Nebolo to len programovanie v ktorom som sa posunul, nových vecí bolo pre mňa neskutočne veľa zo všetkých oblastí ako sú UX, UI, marketingu, startupov, databáz, teamworku.”

Buttefly Effect: Rekvalifikácia Igor Paluch

 

Komunitná aplikácia nielen pre bratislavskú MHD

Po neľahkých 6 mesiacoch Igor a tím vypustili na trh aplikáciu s názvom Oktobus, čo je zároveň slovná hračka pre OK TO BUS. Aj vďaka Igorovi vytvorili nielen iOS ale aj Android verziu. Oktobus je v podstate komunitná aplikácia, ktorej cieľom je zjednodušiť a zjednotiť informácie o verejnej doprave na celom svete do jednej prehľadnej aplikácie. Unikátnosť Oktobusu je v tom, že spolupracuje s komunitou cestujúcich, na rozdiel od tradičného prístupu čerpania dát od dopravcov. Všetky informácie o verejnej doprave do aplikácie Oktobus pridávajú cestujúci. Spoločne tak vytvárajú tie najaktuálnejšie dostupné dáta a pomáhajú informovať aj ostatných cestujúcich. Od júna tohto roka môžeš Oktobus vyskúšať aj ty v MHD v Bratislave. Aplikácia je ešte len v beta verzii, teda so základnými funkciami, stále je čo zlepšovať.

“Ak by som mohol absolvovať program ešte raz, asi by som viac tlačil na to aby sme sa pýtali na názor používateľov aj keď je to pre mňa tá najťažšia vec.”

Buttefly Effect: Android Aplikácia Oktobus

Späť do práce si nesie Agile či Scrum 

Najdôležitejším, čo si Igor z Butterfly Effect programu odnáša je zmena mindsetu. Za šesť mesiacov ukázal Igor nielen nám obrovský progress v kóde. Ako začiatočník dokázal naprogramovať aplikáciu v téme Public Transport, ktorej sa predtým nevenoval. Igor sa tiež priučil Scrum-u či Agile, popri tom veľmi zapracoval na svojich soft skills. Príkladom je prezentovanie, ktoré v minulosti bolo veľmi bolestivé a dnes ho zvláda výrazne lepšie. Celkovo sa Igor cíti odhodlaný preniesť najviac toho čo sa naučil do svojej aj tímovej práce.

“Tvorba appiek je náročná oblasť a som rád že som si to mohol vyskúšať. Je to dobrý pocit že som to zvládol. Budem sa snažiť čo najviac vedomostí z projektu využiť v mojej práci analytika. Budem sa pozerať okolo seba a ak nájdem veci ktoré dobre nefungujú budem sa ich snažiť zlepšiť.”

Napriek tomu že Igor nebude ďalej pokračovať v tíme Oktobus, chce popri svojej práci naďalej pestovať svoje hobby – programovanie.

„Mám už dlhšie nápad na jednu hru, zatiaľ je iba vo fáze prototypu, ale keď bude viac času v zime, skúsim ju dotiahnuť do finálnej podoby.”

Samozrejme Igorovi nebudeme držať len palce. Ako nášmu Alumni mu budeme naďalej k dispozícii pre konzultácie v jeho nových projektoch. A veríme, že si splní aj svoj dávny sen – vytvorí vlastnú hru!

 

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2021 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter