Dostal sa do fínskeho študentského akcelerátora, úspešne predal svoj prototyp a dnes tvorí Smart City parking appky.

Nevieš kam na vysokú školu? Príbeh project leada Martina ťa možno inšpiruje. Od maturity z biológie a chémie prešiel k štúdiu aplikovanej informatiky na Fakulte prírodných vied UCM. Práve jej vďačí za príležitosť stráviť časť svojho štúdia vo Fínsku v akcelerátore DEMOLA aj v našom Butterfly Effect programe. Martin Pogadl je project lead v jednom z AppsLab tímov a spoluvytvára mobilnú aplikáciu riešiacu parking poskytujúcu používateľovi real-time informácie o obsadenosti parking spotov.

Butterfly Effect: Project lead tímu Smart Cities - Smart parking

Kam na vysokú školu?

Ak si kladieš otázku kam na vysokú školu, začni sa obzerať po fakultách, ktoré ti daju priestor rásť.

“Od 7 rokov som chodil s tatkom po stavbách a pracoval. Stále mi vravel, že som chytrý a mám sa vzdelávať, aby som nemusel robiť manuálne ako on. Mne to však neprekážalo a baví ma to aj dnes. Rodičia však zo mňa chceli lekára a tak som maturoval z biológie a chémie. Uvažoval som, kam na vysokú školu. No v 4 ročníku som sa napriek tomu rozhodol ísť študovať aplikovanú informatiku na FPV UCM v Trnave. Neľutujem. Hoci je to malá fakulta, vďaka tomu sú k nám profesori aj vedenie veľmi otvorené a vidno, že sa naozaj snažia dať nám všetky možnosti pre vzdelanie aj prax.”

Popri štúdiu si Martin zažil Work and Travel vo Virginii v USA.

“Bola to perfektná skúsenosť a ešte viac som si ujasnil, čo v živote chcem robiť a čo nie, a s akými ľuďmi sa chcem obklopovať.”

Pol roka na to vďaka fakulte a jej zahraničným spoluprácam absolvoval 5 mesiacov vo Fínsku na Oulu University of Applied Sciences. Stal sa členom študentského akcelerátora DEMOLA a so svojim tímom prišli s nápadom, ktorý odkúpila fínska firma.

“Vďaka tomu sa mi otvorili dvere do svetu startupov, businessu a komunite skvelých ľudí s ktorými som doteraz v kontakte. V rámci projektu Demola sa mi podarilo zarobiť prvé peniaze “originálnou“ myšlienkou, ktorá pomohla z časti vyriešiť problém jednému obchodnému reťazcu.”

Kam na vysokú školu? FPV UCM pomohla Martinovi k pobytu vo Fínsku aj ablsovovať Butterfly Effect program.

Niekedy je ťažké bojovať za lepšie pre vzdelanie podmienky na lokálnom trhu, vedenie FPV UCM sa však nevzdáva a aj náš program Butterfly Effect prijali z veľkou ochotou. Študentom, ktorí sa prihlásia a prejdú cez pohovor a zadanie, pomáhajú profesori individuálnym študijným plánom. A tak sa Martin mohol po návrate z Fínska hlásiť rovno k nám.

5 mesiacov v novom tíme vytvárajú appku, ktorá uľahčí parkovanie

Vypracoval zadanie, prešiel pohovorom, rozhodol sa do seba investovať a nastúpil do pilotného ročníku Butterfly Effectu. Čo od januára denne okrem školy stíha a čo je jeho hlavnou náplňou?

Zastáva pozíciu poject leada a ako najmladší v tíme má neľahkú úlohu ho viesť, motivovať a zároveň hľadať cestu k biznisovo-udržateľnému riešeniu.

“Mám na starosti organizáciu tímu, stratégiu a plánovanie toho, čo budeme robiť a aby to malo hlavu a pätu aj z biznisového hľadiska. Snažím sa manažovať náš tím a odchytávať problémy ešte pred tým než sa stanú, aby nás to nezbrzdilo, hlavne takým spôsobom, aby sme sa od nášho cieľu neodchýlili. Čiže v skratke hľadám zlatú baňu ku ktorej sa snažím doviesť náš tím cestou, ktorá bude mať čo najmenej prekážok, a nakoniec sa ju pokúsime spolu vykopať.”

Kde nabral skúsenosti na to, aby sme ho vybrali na rolu project leada? V reálnych projektoch, do ktorých sa popri škole aktívne zapojil, na fínskej univerzite aj ako dobrovoľník v študentskej organizácii AIESEC od roku 2016, kde momentálne robí finančného manažéra. Okrem toho je plný úletov, ktoré posilňujú jeho osobnosť.

“Po vyčerpávajúcom polroku vo Fínsku som si dal uletený trip s kamošom, kde sme šli z Írska na Slovensko na bicykloch. Nedopadlo to úplne podľa predstáv ale po psychickej a vytrvalostnej stránke ma to brutálne vycvičilo.“

Denne vedie stand-ups ich tímu a učí sa ako na pozíciu scrum mastra. Obľúbil si Jiru a mentoringy s Martinom Hvožďarom – produktovým manažérom zo Sygicu a AppsLab mentorom. Učí sa, čo by mal dobrý project lead vedieť a zvládať. A rozširuje aj svoje vedomosti z oblasti Smart City riešení.

Butterfly Effect: Smart Cities tím - smart parking

V prvom rade by mal vedieť úplne základnú vec a to organizovať samého seba, potom svoj tím. Každý si v tom musí nájsť svoj štýl. Potom by mal určite viesť svojich členov k samostatnosti a pomáhať im v rozvoji. Mal by rozumieť súvislostiam a vidieť do viacerých oblastí, vďaka čomu vie myslieť aspoň o krok vpred. A myslím si, že je veľmi dôležité, aby vedel spracovávať informácie s rozumom a nerozhodoval na základe emócií.”

Na téme Parking si pochvaľuje, že to nie je hocijaká téma, ale riadne náročná. Dajú sa na ňu vymyslieť desiatky use-casov, ale potom človek zistí, že nepokryje ani 0,1% svetového trhu. Zároveň ho veľmi fascinuje ako priniesť tému Smart City na Slovensko do bežnej reality.

“Páči sa mi, že musíme zahadzovať nápady a neustále iterovať, človek sa tak veľa naučí, pretože je nútený neustále premýšľať.”

Pre ten svoj use-case si Martin so svojim tímom vybrali čerstvo sprístupnené opendáta v Melbourne. Nadviazali komunikáciu s mestom aj miestnou inštitúciou zastrešujúcou opendáta, dokončujú vývoj aplikácie a testujú na prvých austrálskych používateľoch.

Kto ho denno denne posúva najďalej?

“Ak by som mal vybrať tak poviem, že Michal Štencl a Rasťo Brenčič. Aj keď sme s Michalom málo času, aj v pár vetách vedel vždy predať obrovskú hodnotu. Veľa krát som tomu neporozumel na prvý krát, keďže s jeho skúsenosťami a rozhľadom sa v oblasti mobility nedá rovnať, musel som si cez tie veci viac krát prejsť a premýšľať nad tým, prečo hovorí to, čo hovorí a aké má k tomu dôvody. Zároveň som veľmi rád, že nás učí tomu pravému, zdravému podnikaniu, aby si firma dokázala zarobiť samá na seba, byť otvorený ku potenciálnym partnerom a nebáť sa pýtať.

Rasťo Brenčič mi dal zase viac manažérsky pohľad na veci. Povedal mi dobrý tip ako pracovať s tímom tak, aby ma brali rovnocenne a nemali “predsudky” aj keď som v tíme najmladší. Táto myšlienka sa dá aplikovať do viacerých oblastí v živote. Tak isto mi poradil ako viesť efektívne meetingy, keďže som pochopil, že meetingy sú často najväčší zabijak času.”

A čo je pre Martina na 5 mesiacov v AppsLabe zatiaľ najťažšie?

Práca popri škole. Tvrdé, no úprimné feedbacky mentorov. Tlak labmastra aj tímu… Teamwork, sebarozvoj. Málo času. To všetko vie byť zabíjačka kombinácia. No človek bez trochy bolesti neporastie. Aspoň taký názor zastávame my. Ak chceš úspech, musíš preto makať. Martin sa v tomto osvedčil a jeho pozitivizmus prekonáva aj ťažké chvíle v tíme či pred mentormi.

“Samotná rola na začiatku bola pre mňa veľký challange, cítil som sa stratený v tom, čo mám robiť a aj v samotnej téme Smart City a Parking, keďže som nemal nikdy problém u nás na dedine zaparkovať :D. Vôbec som si nebol istý tým, čo robím a čo ako tím robíme. Na začiatku som mal bias, že keď sú v tíme všetci odo mňa starší neprijmú ma a nebudú brať môj názor. Mal som predsudky sám voči sebe. Užívam si celý Butterfly Effect program, je to ako parádna jazda na horskej dráhe, raz si hore a potom zase dole. Tak isto zloženie nášho tímu, som veľmi rád, že mám v tíme takých šikovných a skvelých ľudí aj po osobnostnej stránke. A teším sa z toho, že tu vzniká skvelá komunita, ešte viac na ľudí v ďalších ročníkoch.”

Martin končí 3. ročník, čakajú ho štátnice. Má len 21 rokov. No v tom, čo od života chce už má jasno. Po našom programe by rád pokračoval v roly, ktorú si odskúšal. Vie, že je náročná, no veľa sa pri nej naučí. Ak vás jeho príbeh zaujal a hodila by sa vám takáto posila do projektu, napíšte mu na martin.pogadl@lab.butterflyeffect.sk. Od nás získa know-how aj odporúčanie k jeho skills. A za mesiac odprezentuje výsledok svojho tímu, ktorý si môžete prísť pozrieť osobne. Stay tuned!

Butterfly Effect otvoril prihlasovanie pre ďalších študentov.

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2021 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter