Marek Smoleň: Už ako prvák na TUKE sa stal backend programátorom pre smart aplikácie

Marek študoval na bilingválnom gymnáziu, kde sa stal zároveň aj správcom siete. Najskôr sa začal učiť frontend development, no keďže sa nerád piple s dizajnom, zistil, že jeho weby pôsobia surovo. Uvažoval teda, čo by sa na nich dalo vylepšiť okrem vzhľadu. Zo svojich bežných webov pomaly začal robiť jednoduché aplikácie a popri tom sa dostal k linuxovým systémom. Neskôr sa začal zaujímať o Python a absolvoval niekoľko on-line kurzov.Butterfly Effect našiel vďaka predmetu Úvod do inžinierstva na Technickej univerzite v Košiciach, kde nastúpil do prvého ročníka. Na pol roka sa presťahoval do Bratislavy a AppsLab nášho programu absolvoval popri bežnom štúdiu. Získal štipendium od Sygicu a vďaka nášmu partnerstvu s univerzitou dostal individuálny študijný plán. Nakoniec sa mu podarilo dokončiť ročník aj náš 5 mesačný program. S tímom vydal aplikáciu Oktobus, ktorej celý backend tvoril práve on a dnes začína spolupracovať s absolventmi na iPhone verzii aplikácie Melberry – Smart Parking.Opýtali sme sa teda Mareka, ako to celé zvládal skrz pár otázok.

Ahoj Marek, na úvod sa nám trochu predstav.  Ako vyzerala tvoja cesta k IT? A čo si mal za sebou, keď si sa do programu hlásil?

Mal som doma starý počítač na ktorom som vystriedal asi 10 rôznych distribúcii linuxu. Doma som si robil také menšie projekty ako napríklad, že u nás na sieti som zo starého počítaču vytvoril media server, kde som pre všetkých userov (pc, mobily, TV)a  zdieľal filmy, seriály, fotky.. Celkovo si myslím, že ma do Butterfly Effect nevzali kvôli nejakým výnimočným programovacím schopnostiam, ale práve pre moju zvedavosť a chuť učiť sa a pracovať na sebe. O Butterfly Effect -e som sa dozvedel na škole.

Profesor z fakulty Hospodárskej informatiky prezentoval o ich fakulte a hovoril aj, do akych projektov sú zapojení. Medzi nimi bol aj AppsLab v Butterfly Effect -e a vyzeral zaujímavo. Tak som si pozrel webovú stránku a prihlásil sa. Zaujala ma spolupráca so Sygicom a Pixlom a mentori, pretože som veľmi túžil už popri škole získať reálne skúsenosti od ľudí priamo z praxe.

Dá sa technická škola a 5 mesačný fulltime program vôbec zladiť a zvládať? Ako si vyriešil to, že študuješ v Košiciach no AppsLab sa otvoril v Bratislave?

Vďaka spolupráci programu s našou univerzitou som získal individuálny študijný plán. A samotný program mi tiež trochu jeho tvorcovia upravili pre moje možnosti. S časom to bolo horšie, urobil som pár chýb.

Na začiatku som to podcenil a školu odsunul na druhé miesto, no potom som sa spamätal. Stačilo si to časovo dobre rozvrhnúť, vopred si zistiť dôležité termíny a nejaký ten čas venovať príprave. Najťažšie bolo skúškové obdobie, samozrejme, ale cítil som veľkú podporu aj od členov tímu Oktobus tu v programe, aj priamo od tímu Butterfly Effect. Dohodli sme sa na individuálnom prístupe a pár týždňov som bol stále v Košiciach, takže sa to nakoniec podarilo.”
Ako vyzeral bežný pracovný deň a práca v tíme s ďalšími dizajnérmi, programátormi a marketérmi?

Prvý mesiac v Butterfly Effect sme mali stále nejaké workshopy, prednášky, diskusie. Niekedy aj od rána do večera bez voľného čašu.. Super bolo to, že sa mi to ešte nekrylo so školou, keďže program je nastavený tak, že začína v septembri alebo vo februári a teda školský rok na univerzite začína trochu neskôr.

Ostatné mesiace sa to už ustálilo. Ráno sme mali väčšinou nejaké “labmaster session” alebo tímový meeting, kde sme si povedali, čo dnes ideme robiť a potom sme začali pracovať každý na tom, kto čo potreboval, potom prišlo nejaké testovanie, spoločný tímový obed v BeAbout.. potom brainstorming ideí .. to do list a zas makať.

Čo sa týka tímu, tak úprimne som sa na začiatku trocha bál. Bolo jasné, že každý sme iný a pred tým sme sa nepoznali. No čím viac sme boli spolu, tým viac sme si rozumeli. Som veľmi vďačný chalanom, že vždy boli úprimní, priami, povedali sme si veci priamo. Veľa som sa naučil pri takejto spolupráci. Veľakrát bolo veľmi ťažké zahodiť svoje nápady a myšlienky a dohodnúť sa na niečom spoločnom. Program ma v tomto aj v zvládaní tímovej spolupráce brutálne posunul.

 

Čo si sa naučil a akú aplikaciu ste spolu s tímom vytvorili ?

Vytvorili sme Oktobus. Je to aplikácia s informáciami o hromadnej doprave, ktorá je nezávislá od 3. strán. To znamená všetky dáta sú vyzbierané priamo od ľudí. Zároveň ťa Oktobus udržiava v aplikácii pomocou gamifikácie, kde súťažíš s ostatnými, kto pridá priamo na mapu najaktuálnejšie informácie. Jednoducho povedané Oktobus je platforma pre všetky informácie o verejnej doprave.

Ten Oktobus, ako ho poznáme dnes je dielom ani nie posledného mesiaca. Pred tým to bolo vždy o novom nápade, otestovaní, zahodení. Uvedomili sme si, že téma verejnej dopravy nieje vôbec jednoduchá, že keby sme chceli livetracking tak, by sme to sami nenakódili, aj to, že niekedy ľudia úplne inak rozmýšľajú ako my.

Oktobus je jedinečný v tom, že je to aplikácia pre ľudí, a tak aj bola vytvorená. Celé to bolo vytvorené na tom, čo nám ľudia povedali. Teraz je len na nás, koľko energie dáme tomu, aby sa to dostalo k ľuďom a na ľuďoch koľko spätnej väzby nám dajú, aby sme z toho urobili najlepšiu dopravnú appku.

A čo som sa naučil? Mňa osobne najviac posunuli dve veci – mentoring a codereview s Michalom Juranyim, Lead Python Developerom vo VNETe.Vďaka nemu chápem oveľa viac kompexitu tvorby backendu, no a potom samotný teamwork a členovia tímu – že som sa od každého naučil niečo nové, ako napríklad komunikovať s dizajnérmi, čo všetko a ako im pripraviť, a ako sa pracuje v rôznych tooloch a pod.

A čo po Butterfly Effecte, aké máš plány? Prečo si sa vrátil do Košíc?

TUKE som si vybral, pretože som chcel ostať v Košiciach – je to najlepšie mesto a nakoniec som aj tak šiel do BA skrz Butterfly Effect, čiže to bol taký mini Erazmus pre mňa.

Viem že možno veľa motivovaných ľudí preferuje školy v zahraničí, ale ja som TUKE dal šancu a zatiaľ ma nesklamala. Bola to pre mňa jasná voľba pri otázke “Kam na vysokú školu”. Ponúka veľa možností, čo všetko sa dá robiť popri škole a mne tento štýl oveľa viac vyhovuje, môžem si vybrať čo ma baví a venovať tomu aj viacej času. Dáva skvelý prehľad a profesori naozaj podporia každého, kto sa snaží – aj napríklad tak, že mi umožnili absolvovať AppsLab. No je to trochu riziko, pretože treba byť o to viac prísnejší sám na seba a neleňošiť, nastaviť si time manažment.

Teraz by som sa rád ďalej venoval backend programovaniu pre mobilné aplikácie. Baví ma, že som v jadre ,vidím aké dáta máme, môžem hľadať zaujímavé kombinácie dát, navrhovať členom tímu nové features, ktoré sa ľahko dajú implementovať a pri tvorbe niečoho nového mi nič neujde.

Otvoril sa mi chodníček čo by ma bavilo. V Bratislave popri Butterfly Effectu som zažil veľa pekných momentov, chýba mi tu v Košiciach nejaké také prostredie, kde by som vedel zažiť podobné. Má to byť niečo ako komunita ľudí ktorý spolu organizujú meetupy, rôzne hackatony, prednášky, diskusie a tak sa aktívne podieľajú na zlepšovaní okolia (v našom prípade v KE). Pomáhať si pri hľadaní práce, spolupracovať so školou na zaujímavých projektoch, možno nejakým spôsobom spolupracovať aj s Butterfly. 5 mesiacov v AppsLabe mi pomohlo vytvoriť si kontakty okolo mňa a naučil ma, že ak niečo potrebujem, že to nepríde samo, ale musím za tým aktívne ísť . Že ak niečo nefunguje, musíš to opraviť ty.

No a okrem toho chcem ďalej makať na Oktobus appke a začal som pomáhať aj druhému tímu z aplikáciou Melberry. Dosť sa na to teším.

Butterfly Effect Melberry app

Poraď mladším študentom informatiky, kde začať, kde si hľadal inšpiráciu a vedomosti ty?

Robil som si aj viacej online kurzov od CodingEntrepreneurs a podobné kurzy, kde postavia celú aplikáciu. Alebo potom veľmi rád používam video reference guide na udemy. Ale úplne najradšej mám (a preto som nakoniec skončil pri Python Djangu) komunitu developerov, ktorá jeza tým.Django má neskutočnú dokumentáciu..aj keď neviem ako urobiť nejakú časť aplikácie, viem si spokojne pozrieť ich docs a väčšinou tomu hneď pochopím. Čítajte dokumentácie! 🙂

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2022 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter