Dizajnér Daniel: Od štúdia ekonómie k UX dizajnu. Ako začať robiť to, čo ťa ozaj baví?

Daniel sa už 2 roky venuje UX dizajnu v agentúrnom svete. Je absolvent Fakulty hospodárskej informatiky na Ekonomickej Univerzite. Počas štúdia druhého ročníka si uvedomil, že len škola ho úplne nepripraví na súčasný pracovný trh. Teda nie na ten, v ktorom by rád pôsobil. Ťahalo ho k dizajnu a chcel zistiť čo je UX v praxi. Aby zvýšil svoje šance na prerazenie v digitálnom trhu, absolvoval ku koncu štúdia prezenčný kurz v Learn2code, kde sa naučil základy front-end developmentu. Po skončení školy začal pracovať na pozícii UX dizajnéra. Dnes ťaží zo svojho ekonomického základu aj talentu, a rozhodol sa snívať aj riskovať vo veľkom. Na pol roka si prehádzal svoj freelance život tak, aby sa mohol stať súčasťou AppsLabu v našom Butterfly Effect programe. Učí sa, ako začať podnikať a dokončuje s tímom aplikáciu Melberry, ktorú launchnú začiatkom júna pre austrálsky trh.

Butterfly Effect Daniel objavil cez Facebook – vo vysokoškolskej skupine. Program sa mu zapáčil, mal však obavy či sa dá zvládať program popri práci. Skúsil sa prihlásiť, a vyšlo to. Svoj súkromný aj osobný život si prehádzal, a ako freelancer ukecal agentúru na znížený úväzok a prácu povečeroch. Keď sa chce – všetko sa dá, ako hovorí. A tak už skoro 5 mesiacov maká so svojím tímom Melberry na vývoji parking appky pre mesto Melbourne. Začiatky v tíme neboli vôbec ľahké, každý v tíme je úplne iná osobnosť.

„Chcel som niečo, čo ma naštartuje a dnes už viem, že som nemohol spraviť nič lepšie :). Zo začiatku som si to vôbec nevedel predstaviť ako budeme spolu vychádzať. Veď sme sa ešte nikdy predtým nepoznali. Chvíľku sme si hľadali ako tím cestu, kým sme to medzi sebou vyladili. Myslím, že práve tá rôznorodosť dáva nášmu tímu jedinečnú esenciu, ktorú vieme priniesť do nášho výsledného produktu.“

Daniel zastáva v tíme rolu UX dizajera. Páčia sa mu všetky aplikácie, ktoré prinášajú používateľovi hodnotu a zároveň ho nezneužívajú. Snažia sa nie len zarobiť, ale aj zlepšiť návyky ľudí, pre rozumnejšiu spoločnosť. Jeho úlohou ako UX dizajnéra je vžiť sa do všetkých potenciálnych používateľov. Zistiť čo ich zaujíma a ako im pomôcť aby čo najrýchlejšie a najintuitívnejšie našli to, čo v appke potrebujú. A často aj osveta medzi svojimi kamošmi dizajnérmi o tom, čo je UX a ako vyzerá v praxi. Ako dodáva:

„Veľa krát sa netreba nechať zmiasť len vlastnou intuíciou. Svoje hypotézy treba aj dôsledne overiť. UX dizajn je pre mňa vytvorenie najľahšej cesty k výslednému zážitku pre používateľa.“

Dôležité bolo pre Daniela vytvoriť produkt, ktorý bude pre ľudí užitočný. Popri práci na ňom spoznal aj najúspešnejších ľudí zo slovenského digitálu.

Open-data a world-wide market

So svojím tímom v AppsLabe sa rozhodli pre use-case (situáciu), kedy človek potrebuje zaparkovať v meste a chce rýchlo a ľahko získať prehľad o real-time voľných parkovacích spotoch. Koncom roka sa rozhodlo vedenie austrálskeho mesta Melbourne sprístupniť opendata z tisícok senzorov v centre mesta pre startupy a inovátorov. Daniel s jeho tímom na ne narazili počas market researchu v januári. Po premyslení a zahodení niekoľkých konceptov, a feedbacku mentorov sa rozhodli, že pôjdu práve touto cestou a vybuildia aplikáciu, ktorá bude prichystaná pracovať s opendátami v štandardizovaných formátoch v podstate kdekoľvek na svete.

Začiatkom júna launchnú aplikáciu Melberry – Smart Parking v Austrálii v Melbourne, no v blízkej dobe sa bude dať napojiť na ďalšie mestá v Španielsku či v Kanade. Inovačná politika SmartCities predpokladá zverejnenie ďalších opendát v najbližšom čase a tak uvidíme, aký trh bude vedieť aplikácia nakoniec pokryť. Ich MVP (Minimun Viable Product) dali dokopy za približne 4 mesiace a to sa predtým ani nepoznali. Ďalšie funkcie ako platby za parkovanie a notifikácie o zostávajúcom predplatenom čase majú v roadmape na ďalšie mesiace.

Tím tvoria developeri Paťka a Robo, UX a UI dizajnéri Zuzka a Daniel, project & business lead Martin a sem-tam pes. Ich progres môžeš sledovať na https://melberryapp.com/ či na Facebooku a Instagrame.

Prihliada sa tu aj na náš osobnostný rozvoj, na rozvoj našich soft aj hard skillov a na to, kam sa dokážeme aj po dokončení programu posunúť. Naučil som sa, že všetko čo potrebujem mám, je to len na mne či venujem čas do toho čo ma posunie bližšie k mojim snom.”

Po Butterfly effecte sa plánuje vrátiť späť do firmy, v ktorej pracoval pred programom. Dali mu skvelú možnosť nastaviť si prácu tak, aby stíhal aj program aj freelance prácu. Jeho snahou bude nastaviť firemné procesy tak, aby sa neplytvalo zbytočne na veciach, ktoré nemajú zmysel alebo majú minimálny efekt na používateľa a nesúvisia až tak s dlhodobou stratégiou firmy.

“Po Butterfly Effecte sa vrátim späť do firmy, v ktorej som pracoval pred programom, a budem sa usilovať nastaviť firemné procesy tak, aby sa neplytvalo zbytočne na veciach, ktoré nemajú zmysel alebo majú minimálny efekt na používateľa a nesúvisia až tak s dlhodobou stratégiou firmy. Chcem sa ďalej rozvíjať v UX dizajne no láka ma aj manažment. Neskôr by som chcel ísť aj na chvíľu do zahraničia. Verím, že tam dostanem aj iný pohľad na tvorbu produktu. Po tomto všetkom sa chcem vrátiť na Slovensko a časom si založiť svoju vlastnú marketingovú agentúru. Takú, ktorá ponúkne riešenia na svetovej úrovni, pretože viem, že sa to dá dosiahnuť aj doma. Chcem sa na vlastnej koži vyskúšať, ako začať podnikať od 0.”

Držíme Danielovi palce, sme radi, že ho v AppsLab máme! 15. júna ho čaká s tímom FINAL GATE a potom už len jeho veľké sny.

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2023 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter