Vyhraď si čas na pozitívnu zmenu pre tvoju budúcnosť. U nás dostaneš okrem mentoringu aj kouča.

Jedna z najlepších životných rád znie – choď si po radu k skúsenejšiemu. Už sme si ako-tak zvykli, že ak chceš byť výborným programátorom, manažérom, dizajnérom, tak sa chceš učiť od najlepších a vyhľadávaš prednášky a workshopy – kde nájdeš skvelých lektorov. Alebo sa prihlásiš do programov, oslovíš niekoho napriamo, kto ti venuje čas a delí sa o svoje know-how, rady a triky, ktoré zbieral roky priamo našité na tvoje potreby. Máš teda svojho mentora. Čo však témy ako – osobné ciele a vízia, sebavedomie, práca s ľudmi, ako si zvoliť školu či životné smerovanie? Kto poradí s tým?
V článku sa dozvieš:
 • Čo koučing je a čo nie je.
 • Ako ho vidia skúsení osobní aj tímoví kouči Tomáš Pešek a Peter Sámela z International Coach Federation.
 • Aké témy sa hodia na sedenie s osobným koučom.
 • Aké skúsenosti s ním majú naši účastníci AppsLabu a GamesLabu – teda ľudia z IT, dizajnérskeho a biznis sveta.
Kúzelník, zaklínač, psychológ? Nie. Kouč. 

Kouč je človek, ktorý ti poskytne svoju plnú pozornosť, vie dobre počúvať a vie sa ešte lepšie pýtať. Niekto, kto vie čítať medzi riadkami a pomáha ti zorientovať sa vo svojich myšlienkach. Niekedy ti nastaví zrkadlo, inokedy sa opýta provokatívnu otázku, inokedy ponúkne úplne novú perspektívu. Ale hlavne je tam pre teba, neradí ti čo máš robiť a ako máš žiť svoj život, ale pomáha ti objaviť tvoje vlastné zdroje a potenciál. A na to pozná veľa rôznych nástrojov.

Našich účastníkov sprevádzajú aj kouči z International Coach Federation a pomáhajú im v ich progrese v ich kariérach, no častokrát aj pochopiť samých seba. Každý účastník má možnosť vybrať si svojho osobného kouča a absolvovať s ním 4 – 6 sedení. Okrem toho sa v tímoch stretávajú aj s vlastným tímovým koučom, ktorý ich nasmeruváva k tomu, ako si vedia zlepšiť spoluprácu či komunikáciu medzi členmi tímu.

„Ak to veľmi zjednoduším, tak ako lektor viem čo a prečo potrebujem svojich účastníkov naučiť. Ja by som mal byť expertom v téme, ktorú ich učím a byť dostatočne kreatívny v metódach a spôsoboch aby to bolo aj zaujímavé aj efektívne. Ako mentor sa najmä delím o svoje skúsenosti z praxe. Väčšinou som mentorom v oblasti, ktorej sa dlhodobo venujem a tým pádom viem dať veľa príkladov z praxe, tipov ako veci robiť, ako čomu rozumieť, čo vyskúšať. Ale stále do toho vnášam svoje skúsenosti. Ako kouč som plne zameraný na klienta. Pracujem s jeho kontextom a v jeho „svete“, nestávam sa expertom na jeho život, neradím. Naopak, pomáham mu nájsť si svoje riešenia, pretože každý sme jedinečný. To čo by fungovalo mne takmer určite nebude rovnako dobre fungovať jemu. Takže klientom pomáhame objaviť vlastné vnútorné zdroje a prebrať zodpovednosť aj za ich využívanie smerom k želanej pozitívnej zmene a začať veci naozaj robiť inak.

Chcem sa prihlásiť do Butterfly Effect programu

Úlohou kouča je pomôcť klientovi – teda tebe – definovať akú pozitívnu zmenu chce vo svojom živote a čo mu má táto zmena priniesť. A potom ho podporiť v tom, aby sa k nej začal približovať a postupne objavoval svoje zdroje a potenciál, ktorý má v sebe. Tie zmeny môžu byť v rôznych oblastiach a veľmi záležia od konkrétneho človeka, čo aktuálne rieši, čím žije, čo je pre neho dôležité. Môže to byť od väčšieho sebavedomia pri vystupovaní, schopnosti delegovať a spoľahnúť sa na ľudí v tíme, výber školy či spokojnosť vo vzťahu, cez to ako odolávať tlaku rodičov a okolia a zostať sám sebou až po to, čím sa chcem živiť v budúcnosti a ako to súvisí s tým, kto skutočne som. Veľmi to závisí aj od nastavenia klienta, niektoré témy sú viac praktické, iné idú do hĺbky. Ale to definujeme s každým klientom samostatne podľa toho, čo najviac v danej chvíli potrebuje.“ Tomáš Pešek, profesionálny kouč.

Taký koučing vie byť silný zážitok – dosť často pri ňom otvoríš v sebe témy, ktorým si sa vyhýbal. Skvelé na ňom je to, že v tom nie si sám. Odborník sediaci oproti tebe ti vie ponúknuť rôzne metódy, ktoré vieš vyskúšať na to, aby si sa cez to tažké preniesol a sústreďoval si sa na svoj budúci progres. Podľa Petra Sámela, ďalšieho profesionálneho kouča, s ktorým spolupracujú naši účastníci, koučovanie uvoľňuje potenciál človeka a umožňuje mu tak maximalizovať jeho výkon.

“ Koučingom viete získať rôzne uhly pohľadu na situácie, ktoré vás trápia (napr. sa vám opakuje nejaký vzorec správania), na okolie (ako a prečo na ne reaguje tak ako reaguje) a na možnosti (ktoré máte na zmenu). Kouč vám pomáha vidieť a premýšlať nad sebou v súvislostiach, pomáha vám k sebapoznaniu z uhľa pohľadu, z ktorého sa sám nemôžete vidieť.“

Prečo by si teda rozhodne mal vyskúšať mať osobného kouča?
 • Podporuje vysokú pracovnú výkonnosť
 • Pomáha pri objavovaní a rozvoji vlastného potenciálu  
 • Podporuje kreativitu a inovatívnosť pri riešení komplexných situácií 
 • Pomáha pri budovaní dôvery (v seba i iných) a bezpečia  
 • Podporuje rast sebadôvery  
 • Pomáha nadobudnúť väčšiu istotu v rozhodovaní 
 • Vedie k preberaniu zodpovednosti  
 • Pomáha k samostatnosti 
 • A pri mnohých ďalších témách vie rovnako dobre nasmerovať. 

To, čo cítime a čo si myslíme chcene aj nechcene ovplyvňuje naše konanie, vedie ku zvykom a ovplyvňuje naše výsledky v súkromnom aj pracovnom živote. Preto je získať nadhľad a sprevádzanie vyškoleného kouča rozhodne skúsenosť, ktorú treba zvážiť.  

Zdroj: Introworkshop o koučingu od kouča Petra Sámela
A ako prebiehajú stretnutia s koučom v praxi? 

Prečítaj si krátke skúsenosti našich 2 účastníkov. 

Martin Žofaj (Game dizajnér)

“Na koučing som sa tešil od momentu, keď som sa o tom dozvedel. Netušil som, či si osobnostne sadneme, ale s mojou koučkou sme boli na jednej vlne. Stanovili sme si na začiatku jednu tému a tej sme sa pomocou rôznych metód venovali a snažili sa predísť situáciám, kedy by sa problém mohol opakovať. Aj keď je niekedy náročné prinútiť sa tieto metódy používať, ale keď si na ne človek spomenie, je to akoby vyhral lotériu. Príde situácia, ktorú by som predtým sám nevyriešil a zrazu nemám väčšinou žiadny problém. Musím sa priznať, že mi tieto stretnutia celkom chýbajú”

Matej Čutka (grafický dizajnér)

„Možnosť koučingu v rámci BE som bez váhania využil. Už po prvom sedení s Tatianou Červenou bolo jasné, že tieto sedenia budú mať pre mňa veľký prínos. V období, keď som začínal makať na hre spolu s novými teammates, som v osobnom živote riešil veľa problémov, ktoré ma určitým spôsobom ovplyvňovali a aj obmedzovali. Vďaka koučingu s Tatianou som tieto issues začal postupne fixovať a môj život začal naberať nový rozmer. Už len to, že som si s niekým mohol otvorene pokecať o tom ako prežívam všetko okolo BE, mi veľmi pomohlo. Vďaka spoločnými sedeniam som mohol lepšie formulovať veci, ktoré mi pomáhali nielen pri práci na projekte, ale i v súkromí. Sám som vedel prísť na to, čo môžem vo svojom živote urobiť inak, aby som dosiahol viac. Znie to triviálne, ale keď si človek môže pokecať s niekým nestranným nahlas o tom, čo zažíva, dokáže si uvedomiť množstvo dôležitých informácií. A keď ten niekto vie počúvať a klásť správne otázky, má to veľký prínos. Takže za mňa je koučing skutočne užitočná služba, ktorú vrelo odporúčam každému.“

Momentálne máme zapojených do programu 12 koučov a túto možnosť mať osobného kouča využíva 80% našich účastníkov. Dnes sme sa venovali osobnému koučingu. Nabudúce sa pobavíme na tému tímového koučingu a ako sa dá využiť na zlepšenie výsledkov v tíme aj vyriešenie dlhodobých problémov.

Kto je Tomáš Pešek a Peter Sámel?
Viac sa o nich dozvieš na stránkach:
https://www.icf.sk/register-koucov/64-pesek-tomas
https://www.icf.sk/koucing-sekcia/99-samel-peter-ing

Ďalšie podobné články

Zapíš sa do nášho newslettra a budeš dostávať najnovšie novinky

© Copyright 2023 Butterfly Effect. Všetky práva vyhradené.

Vyber si Lab a zadania, ktoré chceš vypracovať:

Odoberaj newsletter